Akcja „Znicz – 2023”

Uroczystość Wszystkich Świętych, jak co rok, powoduje duże zwiększenie ilości osób odwiedzających groby swoich bliskich i znajomych. Jest to czas refleksji i zadumy nad ludzkim przemijaniem. Jednakże w tych chwilach skupienia nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie i zachowujmy zasady ostrożności, gdyż okazja czyni złodzieja :

– pilnujmy swoich toreb, plecaków, reklamówek, saszetek i portfeli,

– nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach w samochodach,

– nie eksponujmy nadmiernie swojej biżuterii.

Bądź czujny. Nie daj się okraść.

Ponadto szczególną uwagę zwracajmy na oznakowanie drogowe, gdyż w rejonie cmentarzy mogą być wprowadzone czasowe zmiany w organizacji ruchu kołowego i pieszego.

Zachęcamy pieszych, aby po zmroku nosili opaski odblaskowe. Korzystajmy z wyznaczonych miejsc do przejścia przez jezdnię. Pojazdy parkujmy w miejscach do tego przeznaczonych.

Takich samych zasad bezpieczeństwa przestrzegaj przed dniem Wszystkich Świętych, kiedy będziesz porządkował groby bliskich i znajomych.

W dniach od 27.10.2023 r. do 02.11.2023 r. funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bytomiu będą prowadzili działania prewencyjno – kontrolne na terenie i wokół terenu cmentarzy. Obecność strażników ma zapewnić poczucie bezpieczeństwa odwiedzających cmentarze oraz porządek publiczny wokół cmentarzy.

Ponadto strażnicy miejscy dokonywać będą kontroli prawidłowego pozostawienia pojazdów w obrębie nekropoli oraz przestrzegania przepisów związanych z handlem wokół cmentarzy, a szczególnie posiadanych zezwoleń na jego prowadzenie. Przypominamy, że prowadzenie handlu bez wymaganego zezwolenia jest wykroczeniem z art. 60′ § 1 Kodeksy wykroczeń, za które strażnik miejski może wystawić mandat karny do 500 złotych.

W dniu 01.11.2023 r. strażnicy miejscy w ramach Akcji „Znicz – 2023” będą pełnili służbę wraz z policjantami bytomskiego garnizonu.

W przypadku zauważenia sytuacji, która wymaga interwencji dzwoń pod numer 986 (Straż Miejska) lub na numer alarmowy 112.