Bezpieczne wakacje 2023

Wakacje powinny być radosne i bezpieczne.

Wakacje to czas odpoczynku i radości dla mieszkańców Bytomia szczególnie dla naszych dzieci a dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej w Bytomiu to okres wytężonej służby i pracy dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta.
 Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bytomiu będą służyć swoją pomocą ale także będą egzekwować obowiązki wynikające z przepisów prawa.

Pamiętając, że za naszymi dziećmi okres wysiłku, nauki oraz godzin spędzonych w ławkach szkolnych  niedziwne więc, że wszyscy tak bardzo pragną wyjść z domów i cieszyć się otwartą przestrzenią i ruchem.

Zróbmy więc wspólnie wszystko co w naszej mocy by ten nadchodzący czas wakacji był dla nas a szczególnie dla naszych dzieci bezpieczny.

Pierwszą i podstawową rzeczą jest uświadomienie sobie i naszym dzieciom, że to
od nas samych w największej mierze zależy czy wakacje będzie okresem zabaw i radości
czy raczej zapamiętamy je jako coś niedobrego.

Niektórzy z nas wyjadą sami lub z rodzinami poza z miasta inni spędzą ten czas tam gdzie mieszkają.

Dlatego aby zapewnić bezpieczeństwo naszym pociechom:

zachęcajmy nasze dzieci do:

 • informowania rodziców lub innych dorosłych członków rodzin gdzie i z kim będą przebywały w czasie zabaw,
 • o ile to tylko możliwe do bycia w stałym kontakcie (np. telefonicznym) z dorosłymi członkami rodzin w czasie pobyty poza domem,
 • informowania rodziców, dziadków lub innych starszych członków rodziny o nowo poznanych osobach, w szczególności dorosłych,
 • informowania czy były nagabywane przez osoby dorosłe (ważne przy tym by nie wzbudzać w dzieciach poczucia winy),

przestrzegajmy nasze dzieci przed:

 • samodzielnym oddalania się od rodziców lub swojej grupy,
 • przyjmowania słodyczy, napojów lub innych rzeczy do jedzenia lub picia od osób nieznajomych, bez względu czy to są ich rówieśnicy czy osoby dorosłe,
 • braniem czegokolwiek (zabawek, cukierków, odzieży itp.) od obcych osób dorosłych,
 • odchodzenia z obcymi osobami z miejsca zabaw,
 • otwierania drzwi mieszkań i domów obcym pod nieobecność dorosłych członków rodzin,
 • zabawami i grami w miejscach do tego nieprzeznaczonych (pustostany, jezdnie, torowiska place budów, niestrzeżone zbiorniki wodne itp.),
 • przed bliskim podchodzeniem do samochodu gdy ktoś pyta o drogę.

Pamiętajmy także o tym że bezpieczeństwo naszych dzieci to także nasze zainteresowanie tym co one robią, z kim i gdzie się bawią, to ostatnie jest szczególnie ważne w dobie wszechobecnej technologii i praktycznie nieograniczonego dostępu dzieci do internetu.

Warto spędzony z dziećmi czas, szczególnie ten wakacyjny, wykorzystać na jeszcze lepsze ich poznanie, wypełnienie ich czasu bezpiecznym zabawami.

Poniżej link do filmu zrealizowanego przez śląską policje o tym jak dzieci łatwo ulęgają namową nieznajomych dorosłych.

https://slaska.policja.gov.pl/kat/informacje/wiadomosci/243128,quotNaucz-mnie-kiedy-mowic-NIEquot-film-z-eksperymentu-Policji.html

Jednak bezpieczne wakacje to nie tylko bezpieczeństwo naszych pociech ale także bezpieczeństwo nas dorosłych jak i naszych seniorów dlatego pamiętajmy o tym by:

 • nie pozastawiać dzieci i zwierząt bez opieki w samochodach, szczególnie w upalne dni,
 • wychodząc z domu dokładnie go zamknąć a wcześniej wyłączyć wszelkie żelazka, piecyki elektryczne czy gazowe, telewizory, grzejniki, klimatyzatory i inne zbędne odbiorniki energii elektrycznej,
 • informować innych domowników, gdzie i z kim idziemy, o naszym planowanym czasie powrotu,
 • nie podchodzić za blisko do samochodów gdy ktoś pyta o drogę,
 • podchodzić z dystansem do  osób nowopoznanych, szczególnie tych zapraszających nas w miejsca odosobnione lub do spożywania napojów oraz jedzenia,
 • zachować szczególna ostrożność podczas wycieczek górski czy tez odpoczynku nad wodą (szczególnie połączenie alkoholu z wypoczynkiem w takich miejscach jest wyjątkowo niebezpieczne i często prowadzi do tragedii)

Ponadto pamiętajmy, że Nasz czas wakacyjny to okres „wytężonej pracy” różnej maści oszustów i złodziei dlatego pamiętajmy sami i przestrzegajmy naszych seniorów przed wszelkimi rodzaju oszustwami na „wnuczka”, „policjanta” „wolontariusza” itp. gdy oszuści podszywający się pod członków rodzin lub funkcjonariuszy służb publicznych usiłują ukraść często oszczędności całego naszego życia.

Prowadząc akcję „BEZPIECZNE WAKACJE 2023”, przypominamy o przestrzeganiu zakazu spożywania alkoholu i palenia tytoniu w obrębie placów zabaw i innych miejsc publicznych.

Ze swoje strony zapewniamy, że Straż Miejska w Bytomiu dołoży wszelkich starań
by w okresie wakacji w ramach podjętych działań prewencyjnych objąć kontrolą miedzy innymi zbiorniki wodne, naszą uwagę skupimy na właściwym oznakowaniu w tym o zakazie kąpieli i niebezpieczeństwie związanym z wejściem do wody.

Kontrolowane będą miejsca niebezpieczne; pustostany, obiekty budowlane o złym stanie technicznym oraz infrastruktura drogowa. Szczególną kontrolą zostaną poddane parki miejskie, boiska szkolne, ogólnodostępne place zabaw, będą kontrolowane pod kątem właściwego oznakowania, stanu sanitarno-porządkowego, prawidłowego stanu technicznego wyposażenia.